Сагата за потенциално сливане в японската автомобилна индустрия получи още един неочакван обрат след бързия провал на преговорите между Nissan и Honda. Само няколко седмици след като на 23 декември 2024 година подписаха меморандум за разбирателство за проучване на потенциален съюз, на 13 февруари 2025 година двата автомобилни производителя официално прекратиха преговорите. Съобщава се, че ключов спорен момент е било нежеланието на Nissan да стане дъщерно дружество на Honda. Въпреки че двете компании все още проучват сътрудничеството в областта на електрификацията и софтуера, пълномащабно сливане вече не е на дневен ред.
Сега стана ясно, че Toyota, най-големият автомобилен производител в света за пета поредна година, се е свързала с Nissan относно потенциален алианс след неуспешното сливане с Honda. Това разкритие идва от японския национален вестник Mainichi Shimbun, както съобщава Automotive News. Според публикацията изпълнителен директор на Toyota е инициирал контакт с Nissan, за да обсъди някаква форма на партньорство. Докато Nissan отказа да коментира предполагаемия контакт, Toyota заяви, че в момента разглежда доклада, преди да направи официално изявление.
Това развитие на събитията идва покрай коментарите, направени от председателя на Toyota Акио Тойода през януари на CES. Тойода заяви, че Nissan никога не се е обръщал към Toyota за „супер сливане“ преди разговорите с Honda. Той също така изрази убеждението си, че подобна мегакомпания, съчетаваща мощта на Toyota и Nissan, вероятно би предизвикала опасения за антимонополно поведение. Toyota вече притежава значителни дялове в няколко други японски автомобилни производители, включително 20% дял в Subaru, 5,1% в Mazda, 4,9% в Suzuki и 5,9% в Isuzu. Сложността на потенциалната размяна на акции между Toyota и Nissan би била значителна.
Междувременно главният изпълнителен директор на Nissan Иван Еспиноса наскоро предаде, че компанията остава отворена за проучване на нови сътрудничества. Той обаче подчерта, че непосредственият приоритет на Nissan е вътрешното стабилизиране чрез плана „Re:Nissan“. Тази всеобхватна инициатива за преструктуриране включва значителни мерки за съкращаване на разходите, като премахване на 20 000 работни места, закриване на седем завода и значително намаляване на разходите за научноизследователска и развойна дейност. Планът има за цел също така да намали драстично сложността на частите със 70% и да преустанови производството на шест автомобилни архитектури, като същевременно продължи да инвестира в луксозната марка Infiniti. Предполагаемият контакт с Toyota подсказва, че пейзажът на автомобилните съюзи в Япония остава променлив, дори след като сливането на Nissan-Honda се провали.