Все повече смели жени в Иран не носят забрадка

24 Май, 2025 10:01 1 298 12

  • права на жените-
  • жени-
  • иран-
  • забрадки-
  • техеран-
  • али хаменей

"Вече не могат да ни принудят да спазваме техните правила и да носим забрадка всеки път, когато излизаме от вкъщи": жените в Иран стават все по-смели

Все повече смели жени в Иран не носят забрадка - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Настоящата политика на държавата по въпроса за хиджаба е да не се следват строги правила." Думите са на консервативния ирански политик Али Мотахари. Те сигнализират настъпила промяна. Пред журналисти миналата седмица в Техеран той подчерта, че полицията вече трябва да се намесва само в случай на груби нарушения. "Не бива да забравяме, че дори по времето на шаха - преди революцията от 1979 – жени са били арестувани за неприлично облекло на обществени места", припомни той.

Али Мотахари е един от онези консервативни политици в Иран, които още преди общонационалните протести след смъртта на Джина Махса Амини в полицейския арест през септември 2022 призоваваха за разправа с жените, дръзнали да се отклонят дори малко от строгия дрескод. "Защо на жените е позволено да носят панталони под палтата си?", попита той като депутат още през 2014 година тогавашния министър на вътрешните работи. Тогава Али Мотахари настояваше властите да предприемат по-строги мерки срещу жените.

"Една променена страна"

"Държавата вече не може да ни отнеме това, което постигнахме през последните три години", казва пред ДВ изследователка по въпросите на пола и журналистка от Техеран, която не желае да назоваваме името ѝ. Тя е една от жените, които не само отказват да носят забрадка на обществени места, но и насърчават другите жени сами да решат дали искат да носят забрадка или не. За тази своя позиция тя редовно е порицавана от властите и дори е получавала анонимни смъртни заплахи.

"Вече не могат да ни принудят да спазваме техните правила и автоматично да носим забрадка всеки път, когато излизаме от вкъщи", добавя тя.

Според нея страната е променена след смъртта на Джина Махса Амини. Това можеше да се види например на погребението на иранската художничка, писателка и поетеса Шива Аристуи на 12 май т.г., когато нейният ковчег беше носен от жени без предписания хиджаб. В Иран по традиция носенето на ковчега дълго време е било мъжка работа - поради религиозните и социалните норми в тамошното общество. След появата на движението "Жени, живот, свобода" все повече жени ходят на погребения без задължителния хиджаб и носят ковчезите на своите близки.

Много от тях умишлено стоят настрана от чуждестранните медии и не търсят обществено внимание - за да могат да продължат пътя си без допълнителни репресии. Всеки обмен на информация с международни медии може да се тълкува като "пропаганда срещу системата", "сътрудничество с враждебно правителство" или дори като "поръчка от чужбина" и да бъде преследван.

Пример за това е многократно награждаваната с международни отличия журналистка Нилуфар Хамеди. Нейният репортаж за смъртта на Джина Махса Амини през 2022 ѝ донесе международна слава. Наред с други неща, тя публикува снимка на скърбящите родители на Амини, която бързо се разпространи в социалните мрежи и се превърна в символ на общонационалните протести. А след като те се разраснаха до най-голямото протестно движение в Иран след Ислямската революция от 1979, Хамеди беше арестувана и обвинена в предполагаемо "сътрудничество с враждебно правителство" и "пропаганда срещу системата", за което получи общо 13 години затвор. След 17 месеца тя бе освободена под гаранция и помилвана от иранския върховен лидер аятолах Али Хаменей през февруари 2025 заедно с колежката си Елахе Мохамади.

На 11 май, цели 2800 дни след репортажа, който промени страната, в един от най-големите ирански ежедневници излезе нова нейна статия. Нилуфар Хамеди отново може да работи като журналистка в Иран.

"Държавата няма силата да спре промяната"

Капитулирала ли е държавата пред жените? Не, казва пред ДВ Седиге Васмаги, известна активистка за правата на жените. "Това, което жените постигнаха със своята съпротива, не е прието от политическата система. Но държавата не може да спре или дори да обърне тази промяна", уверява тя.

Васмаги вече не носи забрадка на обществени места. През април 2023 тя написа отворено писмо до върховния лидер Али Хаменей, в което разкритикува неговия указ за задължителното носене на хиджаб, подчертавайки, че Коранът не предписва подобно задължение.

През март 2024 Васмаги беше арестувана за "пропаганда срещу системата" и "публична поява без хиджаб в съответствие с шериата". Поради влошеното ѝ здраве мярката ѝ беше променена на домашен арест.

Тя може да бъде арестувана отново по всяко време, което обаче не я плаши: "Държавата е изправена пред огромни вътрешнополитически и външнополитически проблеми и в момента не е в състояние да се справи с жените в цялата страна, особено с тийнейджърките и младите жени, които вече не искат да носят забрадки. Въпреки това всяка мярка, която им изглежда ефективна, ще бъде внимателно разгледана и ще има опити да бъде приложена."

Васмаги визира с това продължаващия дебат около въвеждането на спорен закон за наблюдение на жените. Той предвижда редица наказателни мерки за иранките, които отказват да носят задължителния хиджаб на обществени места. "Политическата система обаче вече не може да върне времето назад", убедена е Васмаги.

Автор: Шабнам фон Хайн


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    3 11 Отговор
    Ще си останат стари моми.Никой мъж няма да ги вземе.
  • 2 Факти

    8 15 Отговор
    Русофилите подкрепят тази държава от каменната ера само защото е с Русия.

    Коментиран от #3

  • 3 Последния Софиянец

    8 12 Отговор

    До коментар #2 от "Факти":

    У нас изпуснахме жените и сме на изчезване.Жените трябва да се държат изкъсо за доброто на нацията.

    Коментиран от #6, #11

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Пич

    13 4 Отговор
    Това е бутафорна и тенденциозна снимка ! Който е бил в Иран е виждал и такива , но е виждал и че има мощен живот , където млади и не толкова млади жени се разхождат като европейки по улици осветени и пълни със заведения и забавления като Витошка , само че няма алкохол ! Но няма и престъпност , защото има закон !
  • 6 Демокрацията е лъжа!

    8 6 Отговор

    До коментар #3 от "Последния Софиянец":

    А у нас все повече смели жени не носят гащи. Много са свободолюбиви.... и миризливи.
  • 7 Kaлпазанин

    3 4 Отговор
    Все повече и повече вярвам на смелата "скрита долна лицемерна прооягснда ,"дойчевото еврейско зеле
  • 8 А50

    5 6 Отговор
    Само да не си мислите, че карат жените в Иран да се забулват, като монахини . Жените, които не са религиозни служители, така да кажа, носят ефирно шалче метнато на косите им. Жените там имат права за които в Европа се борят още феминистките. И не на последно място иранки са красиви жени , и наще , но преди пластична операция за изкривяване на джуките и монтаж на двоен еърбег
  • 9 Кравария убер алес

    6 4 Отговор
    Кога ли ще стане по Саудитска Арабия, Катар.... Я пишете два реда за правата на жените там...
  • 10 чичо

    4 3 Отговор
    Аз пък не виждам нищо лошо в това жените да носят забрадки.До средата на 70те години у нас и в Европа се носеха забрадки.А в черквата е задължителна!Погледнете стари снимки и ленти-мъжете с шапки,жените със забрадки.Няма гологлави.В арабския свят е друго.Там действа шериата.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Ний ша Ва упрайм

    0 0 Отговор
    гледам клипове по тюба найстина там има все повече моми който не са нинджи само дъртите носят похвално
OSZAR »