САЩ са близо до сделка за инвестиции в добива на критични минерали

25 Май, 2025 11:00 3 090 11

  • минерали-
  • киншаса-
  • конго-
  • сащ-
  • др конго-
  • африка

САЩ се надяват да си възвърнат позициите в минния сектор, в който Китай се очерта като доминираща сила

САЩ са близо до сделка за инвестиции в добива на критични минерали - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Официални представители на Конго заявиха, че гледат оптимистично на възможността следващия месец с Вашингтон да бъде сключено споразумение, което да осигури американски инвестиции в добива на критични минерали и да сложи край на подкрепяната от Руанда бунтовническа дейност в източната част на страната, съобщи в. "Файненшъл таймс", предаде БТА.

САЩ се надяват да си възвърнат позициите в минния сектор, в който Китай се очерта като доминираща сила, откакто през 2008 г. Пекин сключи с Киншаса сделка за милиарди, осигуряваща достъп на китайски компании до конгоански мини в замяна на изграждането на инфраструктурни съоръжения.

Министърът на минното дело на Конго Кизито Пакабомба заяви пред в. "Файненшъл таймс", че подготвяното споразумение със САЩ ще помогне за "диверсифициране на партньорствата" и ще намали зависимостта на страната от Китай при експлоатацията на огромните ѝ минерални богатства.

Сделката също така може да положи основите на сътрудничеството между Конго и съседните ѝ държави, включително Руанда, в областта на износа и обработката на метали. Руанда обаче няма да бъде допусната до участие в търговията на Конго с минерали, докато бунтовниците от въоръжената групировка М23 (Движение "23 март") не се изтеглят от обширната територия, която окупираха през януари, казват официални представители.

Правителството на президента на Руанда Пол Кагаме отрича да подкрепя М23, но същевременно твърди, че неговата армия се защитава от враждебни сили. Руанда отдавна е обвинявана, че използва несигурността по границата си като димна завеса, за да може да ограбва конгоанските ресурси, включително злато и колтан, който се използва в производството на мобилни телефони.

Руанда вижда в преговорите между Конго и САЩ възможност да узакони достъпа до конгоанските ресурси и да привлече американски инвестиции за разширяване на металопреработвателната си промишленост.


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Историк

    17 6 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    И накрая някоя руска ЧВК ще им пръсне панаира и на ЕС и на САЩ...Франсетата вече го преживяха това упражнение...

    Коментиран от #10

  • 3 Баба Гошка

    10 4 Отговор
    Яко зассмукват ресурси световните изнъдвачи и насилници. Ще се правят пак на велики, грабейки от бедните до безкрай. ,
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 МирО

    9 1 Отговор
    Бре то освен копането , трябва да имаш и заводи за преработка - а това се изгражда с години, да не говорим обучението на персоналът и т.н.

    Коментиран от #6

  • 6 Баба Гошка

    4 2 Отговор

    До коментар #5 от "МирО":

    Има един документален филм, my precious Congo - мое скъпоценно Конго, гледай го и ще ти стане ясно. Местните паппуаси копаят и се тровят ежедневно, пречистват метала и Брюкселските търговци им го изкупуват на 7 долара килограма. Борсовата цена била 135 долара. Поне сега белгийците не режат ръце на малките деца на мъжете, копаещи като роби в мината, за да се съдират от работа за без пари. Сега им подхвърлят 7те долара и правят почти 20 пъти печалба от чуждия труд и ресурси. Натириха ги и чичо ви Самм сега се е наредил на опашката за безплатни концесии и еазбутва останалите западнали хиенни да грабне лъвския двл от маммботоо. А местните нещастници - хиенните ги яли.
  • 7 Безкритичен минерал

    1 0 Отговор
    Освен диверсификация има и много конвергентност в тази сделка -)
  • 8 Справедлив

    3 1 Отговор
    Коментирате за другите . И Ние сме в същата позиция. Ако не сме зависими от СССР ( РУСИЯ) , то сме зависими от Европа или Америка - разлика няма , Защо гледате в чуждата паница, като наша е същата - празна !
  • 9 Мишел

    1 3 Отговор
    Най-голямото находище на редкоземни елементи в Северна Америка е в САЩ и е достатъчно голямо, за да задоволи нуждите на САЩ за векове. Но то е дадено на концесия за 100 г. на Китай . Всяка година от него в Китай транспортират над 120 000 тона руден концентрат, от който с много сложни технологии в китайски заводи и лаборатории добиват чисти редки земи. Китай ги продава на цял свят, включително на САЩ.
    Само 5-6 държави в света имат технологии за свръхчисти редки земи и САЩ не е сред тях. А от юпитата трудно стават квалифицирани химици.

    Коментиран от #11

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

OSZAR »