Великобритания подписа споразумение за предаването на суверенитета над оспорваните острови Чагос

23 Май, 2025 13:01 1 197 10

  • чагос-
  • мавриций-
  • великобритания-
  • архипелаг-
  • киър стармър

Британското министерство на отбраната заяви, че в сделката са включени значителни мерки за защита

Великобритания подписа споразумение за предаването на суверенитета над оспорваните острови Чагос - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Великобритания подписа споразумение за предаването на суверенитета над оспорваните острови Чагос на Мавриций, като според правителството този ход гарантира бъдещето на американско-британската военна база там – от жизненоважно значение за британската сигурност, предаде днес Асошиейтед прес, съобщи БТА.

Базата е на остров Диего Гарсия, който е най-големият от островите Чагос, намиращи се в Индийския океан. Това е стратегически важен военноморски и военновъздушен обект, в който са базирани бомбардировачи.

Съгласно споразумението Обединеното кралство ще плаща на Мавриций средно 101 млн. британски лири (136 млн. американски долара) годишно, за да откупи правото да ползва базата за най-малко 99 години.

Британският министър-председател Киър Стармър заяви, че базата, управлявана от силите на САЩ, е от ключова важност за усилията за противодействие на тероризма и разузнаването на Великобритания и е "в основата на нашата безопасност и сигурност у дома".

"Съгласявайки се на тази сделка сега при наши условия, ние осигуряваме силна защита, включително от злонамерено влияние, която ще направи възможно функционирането на базата и през следващия век, като ни помага да поддържаме безопасност за идните поколения", каза Стармър пред репортери във военния щаб на Обединеното кралство в Нортууд, край Лондон.

Според критици на сделката, която тепърва трябва да бъде приета от парламента, предаването на суверенитета на островите – британска територия от над два века, ги излага на риск от намеса на чуждестранни сили като Русия или Китай.

Говорителят на Консервативната партия по въпросите на отбраната Джеймс Картлидж определи сделката като "цялостен, унизителен отказ от нашата територия и фундаментално предателство на националния интерес на Обединеното кралство".

Споразумението беше сключено на фона на съпротива от страна на хора от коренното население на островите, които са били прогонени преди десетилетия, за да бъде освободено място за изграждането на базата.

Споразумението трябваше да бъде подписано от Стармър и мавританския лидер Навин Рамгулам на видеоконферентна церемония вчера сутринта, но беше отложено с няколко часа, след като в последния момент съдия от Обединеното кралство наложи съдебна забрана, блокираща прехвърлянето по искане на двама активисти от Чагос. По-късно заповедта беше отменена от друг съдия.

Разселените жители на острова от години се борят, без успех, в съдилища в Обединеното кралство за правото да се завърнат у дома. Родените на остров Чагос Бернадет Дюгас и Бертрис Помп, които са подали съдебното искане, довело до отлагането на подписването на споразумението, се опасяват, че след като Мавриций поеме контрола над островите за тях ще стане по-трудно да се завърнат по родните си земи.

Чрез споразумението се създава доверителен фонд в полза на населението на Чагос и се казва, че "Мавриций е свободен да приложи програма за преселване" на островите, с изключение на Диего Гарсия. Но споразумението не изисква жителите да бъдат преселени.

Помп каза, че това е "много тъжен ден", но обеща да продължи да се бори. "От 60 години се борим за тези права", каза тя пред Върховния съд. "Мавриций няма да ни ги даде", поясни Помп.

Островите Чагос са един от последните фрагменти на Британската империя, като са под контрола на Великобритания от 1814 г. насам. Обединеното кралство отделя островите от Мавриций, бивша британска колония, през 1965 г., три години преди Мавриций да получи независимост.

През 60-те и 70-те години на миналия век Великобритания изселва около 2000 души от островите, за да може американската армия да построи базата на Диего Гарсия, подпомогнала американски операции от Виетнам до Ирак и Афганистан. Тя разполага със съоръжения за престой на атомни подводници, самолетоносачи и големи самолети и играе ключова роля в събирането на разузнавателна информация от САЩ.

Мавриций отдавна оспорва претенциите на Великобритания към архипелага, а ООН и Международния съд на ООН настояваха Великобритания да предаде Чагос на Мавриций, който се намира на около 2100 км югозападно от островите. В необвързващо становище от 2019 г. Международният съд постанови, че Великобритания незаконно е разпокъсала Мавриций, когато в края на 60-те години на миналия век се съгласява да прекрати колониалното управление.

"Трябваше да действаме сега, тъй като базата беше застрашена", заяви Стармър и посочи, че е било вероятно Мавриций да заведе дело срещу Великобритания в рамките на няколко седмици и че Обединеното кралство не е имало "реалистични изгледи за успех".

Британското министерство на отбраната заяви, че в сделката са включени значителни мерки за защита, включително дълга 24 мили (39 километра) зона на изключване около Диего Гарсия, британско вето върху застрояване на по-обширните острови и забрана за присъствие на чуждестранни сили за сигурност на островите.

Преговорите за предаване на островите Чагос на Мавриций започнаха през 2022 г. при предишното консервативно правителство и бяха възобновени, след като Лейбъристката партия на Киър Стармър пое властта във Великобритания през юли.

Проектоспоразумение беше постигнато през октомври, но то беше забавено заради смяната на правителството в Мавриций и споровете за това колко трябва да плати Обединеното кралство за правото да ползва базата.

Великобритания също така забави процеса по постигане на споразумение, за да се консултира с новата администрацията на президента Доналд Тръмп след смяната на правителството във Вашингтон.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио приветства споразумението, като заяви, че то "осигурява дългосрочно, стабилно и ефективно функциониране" на базата на Диего Гарсия – "изключително важен актив за регионалната и глобалната сигурност".


Поставете оценка:
Оценка 3 от 6 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сбъркана география

    16 0 Отговор
    На картата търсих Великобритания в Индийския океан и не я намерих. Географите да си оправят картите!
  • 2 Само питам

    18 1 Отговор
    Ние по- зле ли сме от Мавриций,щом и цент не ни плащат за базите на САЩ у нас?

    Коментиран от #5

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Някой

    9 0 Отговор
    На 42 държави национален празник е независимост от Великобритания - дори на САЩ. Част мешано с независимост и от Франция. Държаха някъде 6 държави. А Палестина не се измъква.
  • 5 Размисли

    1 10 Отговор

    До коментар #2 от "Само питам":

    Кажи ми къде в България има американски бази и там има постоянен американски контингент???

    Коментиран от #7, #9

  • 6 Мухааа !

    15 0 Отговор
    Комшията за Инджирлик прибира по три милиарда зелено всяка година.Един мижав остров ще получават по 136 милиона зелени .Ние с четири бази,включително инфраструктура в топ център на столицата ,бившият Генщаб срещу Пирогов,едни благодарни потупвания по рамото.Но за фърчила и железария ,няма " промоция" Първо плащаш,след това получаваш! Когато ние решим!
  • 7 Хлъц

    7 0 Отговор

    До коментар #5 от "Размисли":

    Ти къде живееш? Задавам ти наистина коректен въпрос.
  • 8 ССС

    10 0 Отговор
    "...предаването на суверенитета на островите..., ги излага на риск от намеса на чуждестранни сили като Русия или Китай...."
    Когато силите са наши - няма риск от намеса.
    "През 60-те и 70-те години на миналия век Великобритания изселва около 2000 души от островите, за да може американската армия да построи базата на Диего Гарсия..." Когато СССР разселва татари от Крим (ако въобще е вярно), това вече е геноцид, престъпление срещу човечеството, и т.н.
    "Британското министерство на отбраната заяви, че в сделката са включени ..., включително дълга 24 мили (39 километра) зона на изключване около Диего Гарсия, британско вето върху застрояване на по-обширните острови и забрана за присъствие на чуждестранни сили за сигурност на островите." Това явно "осигурява дългосрочно, стабилно и ефективно функциониране" на базата на Диего Гарсия – "изключително важен актив за регионалната и глобалната сигурност". Когато обаче, го прави Русия/Путин - автоматична става агресия и империализъм.
    Въобще не прилича на двойни стандарти.
  • 9 ССС

    8 0 Отговор

    До коментар #5 от "Размисли":

    "В Кабиле, на мястото на бившата 66-а армейска ракетна бригада."
    Предполагам, сега ще се запънеш, че не са само американци?
  • 10 някой си

    3 0 Отговор
    колко плащат американските военни у нас?
Новини по държави:
OSZAR »