Енергетиката, глупако!

11 Май, 2025 10:00 2 776 36

  • енергетика-
  • газ-
  • петрол-
  • аец

В този ред на мисли, Европейският съюз трябва да се погрижи приоритетно за своята енергийна обезпеченост и в максимална степен независимост от външни доставчици

Енергетиката, глупако! - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Страстната седмица преди Великден донесе на България не само политически страсти под формата на неуспешен вот на недоверие към кабинета "Желязков", но и една безспорно положителна новина - подписан договор между правителството и компанията "Шел" за проучване и евентуално добив на нефт и природен газ под българската акватория на Черно море.

Ефектът от това действие тепърва ще се изяснява, но самият акт показва сериозни намерения в посока постигане на енергийна независимост на България. Нещо, което е от изключителна важност, но дълги години бе пренебрегвано за сметка на чужди интереси.

Идеята България да извлича природен газ под Черно море не е нова, като опитите датират поне от 2012 година, когато компаниите OMV, Total и Repsol започнаха да търсят нефт и газ в блок "Хан Аспарух" в изключителната икономическа зона на България. Търсене имаше и в други два български блока - "Хан Кубрат" и "Терес", но добивът остана в сферата на пожелателното.

Сега "на прицел" е блок "Хан Тервел". Ако не друго, поне страната ни не се отказва да извлича собствени природни ресурси под Черно море.

И има защо да не се отказва. Турция добива природен газ под своята акватория, Румъния очаква да постигне същото през 2027 година - логично е и българската част от Черно море да разполага със залежи...

Преди 3 години бившият министър-председател на Турция дори направи бомбастичното изявление, че енергийните резерви в Черно море могат да покрият цялото световно потребление на газ за 45 години. Това най-вероятно е силно преувеличено, но дори да се окаже на 1% вярно, би решило енергийните проблеми поне на държавите от Черноморския регион. (Което ни напомня, че конфликтът между Русия и Украйна се отнася и до техните териториални води.)

Да, България трябва да води политика за добив на собствени енергийни ресурси, с цел постигане на енергийна независимост. Това включва не само потенциала на Черно море - крайно време е да се премахне и "брадясалия" мораториум върху проучването и добива на шистов газ, който бе наложен през 2012 година, основно заради опасения, че технологията "фракинг" замърсява околната среда. Съществуват обаче и алтернативни технологии за проучване - сеизмични проучвания, с дистанционни методи. А що се отнася до евентуалния добив - България и преди мораториума разполагаше с пълен контрол върху проучванията и би могла да ги прекрати по всяко време, ако нанасят вреди върху околната среда.

България трябва да продължи да развива и ядрената си енергетика. Трябва също и да продължи да брани въглищните си мощности от домогванията на доказано недалновидните брюкселски бюрократи.

Енергийният микс на България за 2022 година е доминиран от кондензационни ТЕЦ-ове, използваши въглища (произвели близо 60% от произведената електроенергия). Впрочем, и в световен мащаб търсенето на въглища расте. Това показва колко важно за страната ни е да не се отказва с лека ръка от този източник на енергия. Въпреки европейския натиск.

Друга една трета от електричеството ни е дошло от АЕЦ "Козлодуй". Предвид факта, че и двата останали енергоблока имат краен експлоатационен срок, вече е наложително не само да се мисли, но и да се действа по въвеждане на 7-и и 8-и реактор там. Що се отнася до проекта "Белене", там нещата са по-сложни. На първо четене, към момента България не изпитва нужда от втора атомна централа. Но ако се наложи да закрием голяма част от ТЕЦ-овете, това ще се промени.

Парадоксалното е, че нови (а не заместващи) енергийни мощности може да се окажат необходими, в случай, че електрическите автомобили на навлязат масово в употреба.

ВЕИ имат бъдеще у нас - данни за 2023 и 2024 година показват увеличаване на техния дял в енергийния микс, а с развитието на науката и технологиите могат да станат по-рентабилни. Но едно прибързано отказване от атома и въглищата би ни изиграло много лоша шега.

Ако страната ни следва този път, тя не само може да гарантира енергийната си независимост, но и да даде добър пример на Европа в това отношение.

Енергийната система на Европейския съюз е все по-зависима от природния газ, а в същото време Съюзът не може да се похвали със значителен собствен добив. Което води до зависимости - просто след 2022 година зависимостта от Русия се замени със зависимост от други износители (САЩ, Катар, Азербайджан, Алжир). Затова всяка възможност за собствен добив би трябвало да е добре дошла.

Що се отнася до атомната енергия, решението на Германия да се откаже от нея през 2011 година е може би най-голямата грешка в европейската енергийна стратегия (наред с умишленото обвързване с руските газови доставки по това време). Това решение на една от двете водещи сили в ЕС със сигурност е оказало влияние и на други държави членки. И в крайна сметка се стигна до приоритизиране на силно неефективните слънчеви панели и вятърни перки, инвестициите в които (в целия ЕС) се равняват на десетки непуснати в експлоатация ядрени реактора.

Стигаме и до безумието с въглеродните квоти, чиято цел е чрез постепенен отказ от въглищата като източник на енергия да се постигне силно намаляване на въглеродните емисии. Да, ама докато Европа се стреми към "въглеродна неутралност", държави като Китай, Индия, САЩ ударно залагат на въглищата (в интерес на истината, Китай инвестира много и във ВЕИ, но продължава да бълва огромни въглеродни емисии - и като абсолютни стойности, и като съотношение спрямо БВП). А атмосферата е една. И планетата остава "неспасена", но европейските икономики са вече "спънати" - все по-неконкурентоспособни на останалите, които отказват да зарежат практическите ползи заради някакви идеологеми (това не звучи ли познато на родените преди 1980 година?).

Наскоро Европейският съюз заяви намерение да повиши своята отбранителна мощ, което е похвално и при съвременните геополитически реалности е повече от задължително. Само че, по време на война, енергийната сигурност е също толкова важна, колкото и въоръженията. За какво са ти повече бойни машини, ако не разполагаш с гориво за тях?

В този ред на мисли, Европейският съюз трябва да се погрижи приоритетно за своята енергийна обезпеченост и в максимална степен независимост от външни доставчици. Което е задължение както на Европейската комисия, така и на националните правителства.

А за България е видно, че може да удари по масата в Брюксел и да каже: енергетиката, глупако!


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 29 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пич

    51 3 Отговор
    Стой !!! Нокой да не мърда !!! Каквото и да имаме , ще го окрадат като златото ни !!!

    Коментиран от #10, #28

  • 2 Будител

    32 3 Отговор
    Аууу...Факти....още в заглавието на статията има обидна дума...
  • 3 Хаха

    42 1 Отговор
    България щяла да удря по масата.

    Коментиран от #13

  • 4 Мдааааа

    45 1 Отговор
    КОЙ ЩЕ ДАДЕ НА ТЪПИЯ ГАНЬО ДА БЪДЕ ЕНЕРГИЙНО НЕЗАВИСИМ ? КОГАТО НЯМАШ НИЩО Е ГЛАВАТА ЩЕ СИ РОБ ДО КРАЯ НА ДНИТЕ ТИ !

    Коментиран от #23

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Аман от лизачи

    41 2 Отговор
    Положителни за кого са новините, че някой ще дойде у нас и ще ни продава нашите си природни богатства?
  • 7 Сталин

    33 2 Отговор
    Абе как вече 20 години се проучва за нефт в Черно море и се похарчиха милиарди ,а няма нищо,как Румъния и Турция вадят нефт и газ от Черно море а при нас няма или тези западни мародери само ни лъжат има ли изобщо българи в борда на тези компании
    Тиквата планира да продадат газовата тръба на американски талмудист и спекулант близък бизнесмен на МакДонни и в момента вървят пазарлъци според WSJ Waal Street Journal

    Коментиран от #34

  • 8 Иван Грозни

    26 1 Отговор
    Пак сме в партер на някого. Кой ли, че немога да се сетя? Кой външен министър беше някъде?
  • 9 пак ще го дават на някой

    27 1 Отговор
    вие първо си вземете златото а после мислете за газ да ви видим колко сте …
  • 10 Простият

    24 1 Отговор

    До коментар #1 от "Пич":

    Ти пак не разбра - няма да го откраднат, а ние демократично ще го дадем ей така за благото на ЕС. Не чуваш ли колко гордо звучи - България ще се погрижи за енергийната сигурност на ЕС. Какво повече му трябва на човек - сал една гордост му е останала.
  • 11 Глупако! В 99%от правените Сондажи по

    13 2 Отговор
    Света нее открит нито нефт, нито газ!! Румъния, чакала, ние Чакаме??? Да паднат на коча топките! Сондираш и Готово!!
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Само

    5 1 Отговор

    До коментар #3 от "Хаха":

    да внимава да не я счупи, че тогава сейбъл мейбъл.
  • 14 Име

    12 1 Отговор
    Недей добива нефт в Черно Море, глу-па-ко!
  • 15 МхтоМхто

    15 2 Отговор
    Прав си. Много си прав, но кой ще разреши на нашите партийци да търсят енергийна независимост? Всички са чехльовци на едно или друго посолство и само чакат да плесне камшика и подскачат.
  • 16 Гжйух

    16 1 Отговор
    А бе вярно ли е , че продаваме на американски фонд тръбата на турски поток , която е на наша територия?

    Коментиран от #26

  • 17 Парламента

    4 13 Отговор
    Руския господар, не разрешава да ровим за собствена газ,нали затова сме харизали на русия,всичките 15 концесии за златодобив

    Коментиран от #22

  • 18 охо

    11 1 Отговор
    Изритайте наглеца Жечо Станков, който изприказва най-нагли лъжи по медии как в Испания при срива АЕЦ продължили да работят, дали много спасителен ток и дори спаасили възстановяването на мрежата. Испанските АЕЦ изключиха за секунди тогава, тъй като е опасно при проблем да работят, да прегреят и гръмнат.
  • 19 000

    10 1 Отговор
    Страната ни няма да извлича нищо с тези подложки. Ще извлича и продава американска или руска компания. Ние ще купуваме.
  • 20 Ами

    10 3 Отговор
    Поредният творец който си мисли, че разбира нещо от енергетика.
    Западна и Централна Еврпа са територии бедни на енергийни суровини.
    Следователно енергийна независимост на Западна и Централна Еврпа е НЕВЪЗМОЖНА !!!
    Най-разумното за България е - Двата реактора в Белене, където им е мястото. В Козлодуй седми блок с реактор с бързи неутрони. Два ВЕЦ-а на Дунава съвмесни с Румъния. ПАЕЦ и каскади в южна България.

    Коментиран от #30

  • 21 Фен

    14 3 Отговор
    А беше достатъчно да продължим да си ползваме руските газ и уран, и да си построим Белене. И да не чупим Чаира. Ама началниците не дават, а ние много слушкаме.
  • 22 000

    1 4 Отговор

    До коментар #17 от "Парламента":

    Разбира се, че си прав :)
  • 23 Икономика МЕНТЕ тип ГЕПИ Груп

    12 2 Отговор

    До коментар #4 от "Мдааааа":

    Хамериканци купуват дял от българския участък на Турски поток , хамериканци ке копат за газ в морето (щото там газ нямало) , а после ке си го продават у ЕССР през нашиот тръбопровод , а за нас... tръде!
  • 24 име

    12 1 Отговор
    Шел виче търсиха газ в нашата акватория и не откриха. Иначе при румънците има, при турците има, ама нещеш ли, при нас, последата нямало газ. Два пъти вече е търсена газ, единия път беше шел, другия път няков консорциум пак западни фирми. Ама евроатлантиците все Путин и Газпорм ги държат в енергийна примка.
  • 25 Те тоя договор

    9 2 Отговор
    колко пъти още ще го подписват?! Нали предишния път ефекта от проучването беше само избиването на делфините от ултра звуковото сканиране! Сега няма да е по различно!
  • 26 Не е вярно!

    11 1 Отговор

    До коментар #16 от "Гжйух":

    Не я продаваме- вземат ни я! Да!
  • 27 Вместо

    10 1 Отговор
    1 милион къщи у нас да имат монтирани по 10кВтп солари по покриви и сушини, нашите политици искат да има 20 огромни соларни парка по 500МВтп, да смучат евросубсидии и да стават милионери(пример - Гинка Върбакова). Мощността и в двата ми примера е една и съща - 10 000МВтп. Разликата е, че в тия 1млн. къщи има 1-2млн. бойлери и още толкова акумулиращи печки които ще съхраняват под формата на топлина голяма част от еленергията. Например през деня се пуска бойлер и се загрява с 10кВтч енергия, а зимата и акумулираща печка с 24кВтч. През деня климатиците работят (лятото охлаждат, зимата топлят), пускат се пералнята, сушилнята, съдомиялната от снощи. Остатъка се консумира от домакинството или зарежда акумулатор. Няма нужда да се усилват далекопроводите, хората си консумират тока на място. За вятъра е същото, има едни симпатични ветрогенератори с вертикални цилиндри.
  • 28 Ако сме на солари

    11 2 Отговор

    До коментар #1 от "Пич":

    както съм го описал в пост 27, американците не могат да ни откраднат нито суровината (Слънцето) нито крайният продукт (еленергията). Иначе могат да ти поискат $35млрд. за реакторите.
  • 29 Точен

    10 2 Отговор
    Авторе, желаното НЕ е действително. Цялото черноморско българско крайбрежие е проучено и то точно от американски фирми, няма нищо. Защо премълчавате, че заради трима американски сенатори спряхме строежа на АЕЦ Белене? Махам, че е по-евтин от АЕЦ на Уестингхаус...

    Коментиран от #31

  • 30 Реакторът

    4 2 Отговор

    До коментар #20 от "Ами":

    с бързи неутрони(бридер) е разрешен само за държавите притежаващи ядрено оръжие. Освен това са скъпи и трудни за управление, не случайно руснаците имат само един такъв. Топлоносителят е течен метал, температурите 700 по Целзий и други неща които не са за нас.
  • 31 дедо..

    7 2 Отговор

    До коментар #29 от "Точен":

    От злоба..защото масква си прибираше отработано гориво от козлодуй,а за уестинхаоското ще твябва да дупчиме добруджа за да го завираме по дупките,ако росьатом направи белене а това без негово участите не може да стане..хем ще решиме проблема с ядрените отпадаци а и ще ни излезе в пъти по евтино
  • 32 Шаран БГ

    7 2 Отговор
    Ясно е, че има хора, и то хора с власт, които са готови да продадат някому цялата България за съответните комисионни, разбира се !!
    Купувачи може и да се намерят...........
    България ще добива газ и нафт !? Ама газ и нефт ще вади ШЕЛ.! Ха , ЧЕСТИТО !!...
  • 33 Новата продажба за стотинки

    2 1 Отговор
    Нищо няма има България. Никаква независимост. И да се открият газ и/или петрол все тази. На ход е нова "Дънди П" афера. Колкото имате от българското злато, толкова ще имате и от газа.
    Нищо! Нула.

    Коментиран от #35

  • 34 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 35 ганю

    3 1 Отговор

    До коментар #33 от "Новата продажба за стотинки":

    защото Бг политици от 35 г досега са кръгла нула затова
  • 36 Скоро Вранча

    3 1 Отговор
    Ще ви благодари от все сърце, идиотиненаядени
OSZAR »