6-те най-често срещани причини за подуване и киселини

23 Май, 2025 16:58 1 924 5

  • подуване-
  • киселини-
  • стомах-
  • черва-
  • храносмилане-
  • газове

Диетолог сподели на какво се дължи подуването на стомаха и появата на киселини

6-те най-често срещани причини за подуване и киселини - 1
Снимка: Shutterstock

Вместо усещане за ситост и удовлетворение, след хранене често се появяват подуване, тежест и киселини. Някои хора биха го обяснили с прекалено обилно ядене, но същите симптоми могат да се проявят дори след леко похапване. Причината невинаги се крие в самата храна, а в навиците около нея – начинът, по който се храним, времето, когато го правим, и дори какво комбинираме в чинията си.

Според диетолога Раджат Джейн от Делхи, проблемите с храносмилането често се дължат на натрупване на дребни, но погрешни хранителни практики. Те нарушават баланса в храносмилателната система и водят до газове, подуване и повишена киселинност. Добрата новина е, че с няколко малки корекции в начина на хранене може значително да подобрите здравето на червата си.

Това са 6-те най-чести причини за подуване на стомаха и появата на киселини:

1. Грешна комбинация от храни

Една от основните грешки е неправилното комбиниране на храни. Класически примери са кисело мляко или сирене с картофи, тежко месо и боб и др.– на пръв поглед безобидни, но според експертите те възпрепятстват правилното храносмилане и създават условия за образуване на газове. Ферментиралите храни в комбинация с тежки въглехидрати бавят метаболизма и натоварват стомаха.

2. Твърде късно хранене

Друг често срещан проблем е неправилното време за хранене. Вечерни хранения след 20:00 ч., пиене на кафе на гладно сутрин и обяд „на крак“ или в движение нарушават вътрешния ритъм на тялото и объркват „храносмилателния огън“, както го нарича Джейн. Това пречи на навременното отделяне на стомашни сокове и води до киселини и усещане за тежест.

3. Твърде гореща или твърде студена храна

Температурата на храната също играе важна роля. Комбинации като студена вода с топла храна, айрян с люта или гореща храна или консумация на изстудени остатъци от предишния ден без повторно загряване объркват сигналите към храносмилателната система. Според диетолога стомахът функционира най-добре, когато храната е с постоянна, топла температура.

4. Смесване на много видове храна

Порциите и разнообразието в чинията също са ключови фактори. Когато смесваме твърде много различни видове храна – например различни видове сосове, подправки и гарнитури на едно място – това натоварва стомаха и пречи на ефективното усвояване.

5. Стресовото хранене

Не на последно място, темпото и обстановката, в които се храним, имат огромно значение. Яденето под стрес, пред екрана, между задачи или на петминутна почивка води до напрежение в тялото, което буквално го кара да избира между храносмилане и справяне със стреса – и обикновено последното печели.

6. Хранителна чувствителност

И не на последно място – хранителната чувствителност. Ако имате непоносимост към лактоза, глутен или мазни храни, но продължавате да ги консумирате, тялото ви постоянно работи в извънреден режим, за да ги обработи. Това води до хронично раздразнение на стомаха, което с времето може да прерасне в по-сериозни проблеми.

Решението? Бъдете внимателни към тялото си. Обърнете внимание не само какво слагате в чинията си, но и кога, как и в каква атмосфера го консумирате. Понякога именно малките промени в ежедневието имат най-голям ефект върху здравето – и стомахът ви ще ви го покаже първи.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 6 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сила

    4 0 Отговор
    Боб ,леща , зелен фасул , карфиол , прясно сирене , 10 бири !!!
  • 2 Лечебна рецепта от баба и дядо

    5 1 Отговор
    Щом умееш да пъpдиш, значи, все още си жив!
  • 3 Гражданин

    2 0 Отговор
    Те гинеколози са питали след тежки онко операции и доброкачествените, не се притеснявайте, имате ли газове. Боб леща грах се препоръчва за болни хора с висок холестерол. Навремето нашите баби са останали млади вдовици и не знаеха лекар, а сега с тия коли, войни, ковид, бедни и богати, стресове, нитрати в храните, ядяха еко храна, имаше файтони и катъри, а сега от коли и мотори, без война мре народа като мухи , и като ги гледам старите комуняги с тия вдигнати глави, кой като тях, но горният и тях пребита,с мъки и страдания. Нищо вечно няма на тоя свят, дори бедните са много по ок от богатите,сън не ги лови за милиардите си и месата им се тресат от преяждане, казват го лекари, не е ок да им цитирам фамилии,но са алергилози.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Камерунеца

    1 1 Отговор

    До коментар #4 от "Буха ха":

    Който плюска и преяжда му е тежко и не може да прави хубав кекс. Ако отслабне 30 кг, вместо да задръства клозета три пъти дневно ще почне дъсъИбе хубаво
OSZAR »