Климатичните промени застрашават съществуването на някои от най-любимите вина по света

23 Май, 2025 14:28 541 3

  • климатични промени-
  • вино-
  • производство на вино-
  • европа-
  • пино ноар

Френското Пино Ноар е сред застрашените от изчезване вина

Климатичните промени застрашават съществуването на някои от най-любимите вина по света - 1
Снимка: Shutterstock

От Пино Ноар от Бургундия до Росадо от Риоха – Европа е дом на едни от най-обичаните вина в света. Но според ново научно изследване, климатичните промени заплашват трайно да променят вкуса, качеството и дори бъдещето на винопроизводството на континента.

Учени от Университета на Британска Колумбия установяват, че лозята във Франция, Испания и Италия са изложени на най-резки повишения на температурите по време на вегетационния период. Резултатът: по-сладки, по-интензивни и по-алкохолни вина – със загуба на част от онзи балансиран профил, който е направил европейските вина легендарни.

Изследователският екип анализира над 500 сорта грозде и климатичните им характеристики, като обръща внимание на температурни крайности, валежи и периоди на покой и цъфтеж. Данните разкриват, че от 1970-те насам температурите в най-известните европейски винени региони са се покачили драстично – с повече дни над 35°C и по-високи максимуми в сравнение с всички други изследвани региони.

Традиционните сортове като Pinot Noir, Sancerre и Brunello di Montalcino узряват по-бързо, натрупват повече захари и произвеждат вина с по-висок алкохолен градус. При ферментация, повече захар означава повече алкохол. Наред с това, киселинността намалява, което води до по-малко свеж вкус и загуба на характерната "жизненост" на вината.

Допълнително усложнение са разпадащите се антоциани – пигментите, отговорни за наситените червени и лилави цветове. Под въздействието на топлината те деградират, което засяга визуалното и вкусовото възприятие на червените вина.

Танините – важни за текстурата и устойчивостта на вкуса – също страдат. Ако гроздето се бере по-рано, за да се избегне прекомерното натрупване на захар, танините може да не се развият достатъчно, което компрометира баланса на виното.

Д-р Елизабет Волкович, водещ автор на изследването, споделя: „Очаквах затопляне, но данните – особено за Европа – бяха шокиращи. Виждала съм топлинни вълни при посещенията си, но анализите показаха много по-драстична промяна, отколкото предполагах.

Докато традиционни региони страдат от жеги и добивите намаляват, северни територии в Европа – като южна Англия и Скандинавия – вече започват да се оформят като обещаващи зони за лозарство. Географското изместване на „винените пояси“ става реалност.

Изследователите предупреждават: „Европа преживява най-екстремната промяна в лятната жега. Новият, по-горещ климат води до намалени добиви, термичен стрес по лозите и промяна в цялостната винена индустрия.“

Как да оценим виното – съвети от сомелиер

Австралийската винена експертка Кейтлин Рийс напомня, че дегустацията на вино не е само глътка, а процес с няколко стъпки:

  • Погледнете – Яснотата и цветът могат да разкрият както качеството, така и евентуални дефекти.

  • Завъртете чашата – Това "отваря" аромата и засилва вкусовото възприятие.

  • Помиришете – Ароматите разкриват букета, но и възможни грешки при ферментация.

  • Отпийте бавно – Позволете на течността да се разлее по езика, за да се усети интензитетът.

Климатичните промени не само застрашават реколтите, но и трансформират самата същност на европейското вино. Това, което познаваме като класика в бутилка, може скоро да има нов вкус, нов произход – и нова история.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 цербер

    0 0 Отговор
    Д-р Елизабет Волкович- водеща авторка на изследването,
  • 2 Сзо

    1 0 Отговор
    Абе важното е ракията да не изчезне
  • 3 Стоп лайнг

    2 0 Отговор
    Знаете ли нещо за цикличност на климата? Престанете да лъжете децата и младежите за климатичните промени. В края на 60-те години на 20 век, бях на бригада през края на февруари зад северния полярен кръг. Тогава температурата беше +1 градус. Предупреждаваха ни да не ходим по морето, за да не потънем. В момента там температурата е минус-4. През януари - минус 30.
    В градовете 1967-9 г на Средногорието беше 40+ градуса през лятото. Даже да има затопляне не е предзвикано от хоратаь
OSZAR »