Българска комбуча впечатлява на световно ниво

18 Май, 2025 08:25 3 310 32

  • пробиотик-
  • комбуча-
  • българия

Русенска двойка създаде пробиотична напитка на световно ниво

 Българска комбуча впечатлява на световно ниво - 1

Комбуча – или така наречената "жива напитка" – се произвежда и в България. Тази впечатляваща напитка, ценена от любителите на здравословния начин на живот, е открита от русенци, които я приготвят сами у дома.

След като се вложат необходимите компоненти – основният от които е комбуча гъбата – са нужни 13–14 дни ферментация, за да се получи готовата напитка. Това всъщност е една традиционна рецепта, по която всеки, който има комбуча гъба, може да си приготви домашна комбуча.

Повече от три години Гергана и Мирослав правят комбуча у дома заради нейните полезни свойства. Първата си гъба получили като подарък от Испания.

„Когато я получих, не проявих кой знае какъв интерес. Дълго време стоя в хладилника, но когато си направих напитката, се влюбих – и до ден днешен си я пия“, споделя Игнатова.

Най-важното условие за домашна комбуча е да разполагате с правилната гъба. Иначе рецептата е проста.

„Основата е чаена – може да бъде със зелен или черен чай. Интересното е, че в първата фаза на ферментацията се слага захар, но гъбата комбуча взаимодейства със захарта и така се образуват пробиотици. Те са полезни за балансиране на pH-то на микробиома и обогатяване на полезната чревна флора. Много хора обаче бъркат комбуча гъбата с оцетната“, обяснява Гергана.

Напитката е истинска пробиотична бомба, богата на млечно-кисели бактерии – подобно на добре познатия на българите зелев сок.

„Тези бактерии присъстват в много ферментирали храни – в зеленчуците, киселото зеле, туршиите. Това е най-добрият вариант за естествено поддържане на баланса в организма“, допълва тя.

Вдъхновени от положителния ефект на комбучата, Гери и Миро започнали да я споделят с приятели и близки, като добавяли и различни вкусове по собствен вкус – ябълка, праскова и други плодове.

Интересен факт е, че комбуча гъбата расте според размера на съда, в който се отглежда – колкото по-голям е той, толкова по-голяма става и самата гъба, пише Нова телевизия.

С времето гъбите ставали все повече, и така спонтанно Гери и Миро решили да започнат собствено малко производство, което наричат "завод за двама".

„Гъбата престоява в специални съдове, като температурите се следят денонощно в нашия ферментационен комплекс. Когато се достигне нужната температура, започва процесът на филтрация“, споделя Мирослав.

Домашно създадената им напитка привлича международно внимание, което им носи номинация за участие в световно първенство в Барселона.

„Измежду 4000 производители от цял свят, две от нашите напитки бяха избрани да участват“, разказва той.

„Ще се състезаваме в две категории с едни от най-силните ни продукти, които вярваме, че ще впечатлят журито“, допълва Гергана.


Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 32 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 инж технолог по хранене

    41 7 Отговор
    Като искате млечно-кисели бактерии,яжте кисело мляко. Проста работа. Българските кисели млека са едни от най-полезните и вкусни хранителни продукти в световен мащаб.

    Коментиран от #2, #5

  • 2 Никой

    32 12 Отговор

    До коментар #1 от "инж технолог по хранене":

    не е чувал за българското кисело мляко извън България. Само у нас си вярваме че сме известни с него по света. Ако въобще са чували за кисело мляко го наричат Гръцки йогурт

    Коментиран от #14, #16, #18, #20

  • 3 плюс минус

    33 2 Отговор
    Е, да де, ама прясното и кисело мляко по магазините имат 30 и повече дневна гаранция.
    Дали са истински, или не?
  • 4 пеласг

    26 7 Отговор
    Това са някакви отвари за р0з0ви понита.
    Абе жулнете една рИкия.
  • 5 Ама

    29 2 Отговор

    До коментар #1 от "инж технолог по хранене":

    то има ли мляко в киселото мляко ?
  • 6 Може и да греша

    13 3 Отговор
    Струва ми се че тази гъба, или подобна на нея беше популярна у нас доста преди 50-60 години в домашни условия. После ентусиазма изчезна !

    Коментиран от #8, #31

  • 7 инж технолог по хранене

    9 13 Отговор
    Ако някой ви даде съвет,защо все се заяждате с него? Като не искате да следвате съвета,не го правете,но не пишете неща,които не са ви ясни.Аз съм професионалист в производството на храни и съм доста отдавна в науката за човешко хранене.Затова не ме корете!

    Коментиран от #13

  • 8 аааа

    21 1 Отговор

    До коментар #6 от "Може и да греша":

    Бъркаш я с кефирената гъба. Успех на хората!
  • 9 Последния Софиянец

    9 14 Отговор
    А блатния халифат варят самагон от р@йна, то друго няма там и никога не е имало!
  • 10 Винкело

    22 2 Отговор
    Твърде просташко е сърбаш зелева чорба. А комбуча е некси фръцнато, изискано...
  • 11 Опааа

    9 1 Отговор
    Глупости!
  • 12 Име

    5 2 Отговор
    Япония - киселото мляко на етикета пише България....

    Коментиран от #15

  • 13 Гледай

    7 5 Отговор

    До коментар #7 от "инж технолог по хранене":

    си старините и пенсията и не се прави на всезнайко
  • 14 Вандим

    9 6 Отговор

    До коментар #2 от "Никой":

    Явно чукча писател, а не читател. Дали си чувал за компанията "Мейджи" изнасяща лиофилизиран щам LB за Япония и от коя година го изнася? Дали си чувал и за друга компания от Китай?

    Коментиран от #17

  • 15 Така

    9 2 Отговор

    До коментар #12 от "Име":

    е. Произвежда се от японската компания Мейджи. Имат маркетингов договор с България да ползват нашето име. Даже един български сумист в япония беше рекламното лице. Но това е, само маркетинг. Те си го правят там по тяхна технология.
  • 16 Япония от 30 години

    6 3 Отговор

    До коментар #2 от "Никой":

    Внася закваска за българско кисело мляко и си го прави сама
    Бактериите неверят дълго в Япония И затова се налага редовно на няколко дни да си внасят закваската
  • 17 Чувал

    12 2 Отговор

    До коментар #14 от "Вандим":

    съм, даже съм живял в Япония. Мейджи НЕ изнася българско мляко. Произвеждат го в Япония и в Тайланд за азиатския пазар. И на вкус няма нищо общо с нашето. Така че въпреки че продуктът се казва "българия" всъщност не е българско кисело мляко. Запиши си го на челото: ние НЕ изнасяме кисело мляко за никъде
    Панимаеш?
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Перо

    11 2 Отговор
    Поредната простотия, внесена от вън! Ефектът е равен на киселото зеле и сока! Даже сока от кисело зеле има привилегията да е бульон трезве!
  • 20 Факти

    6 2 Отговор

    До коментар #2 от "Никой":

    Япония изрично го изписва като българско на кутиите. Всъщност надписът "България" е най-големият. Ако не вярваш направи справка в Гугъл преводача.

  • 21 Перо

    16 2 Отговор
    В САЩ БГ киселото мляко се предлага под найменованието гръцки йогурт, също и сиренето е под гръцки флаг, а е добре известно, че те не произвеждат краве сирене, защото не отглеждат такива животни! На опаковката на киселотото мляко със ситен шрифт, от страни обаче пише Б.Булгарикус за да се избегнат съдебни саги. Обаче главното найменованието, което се чете, на видно място е гръцко! Никой не знае за БГ произход!

    Коментиран от #25

  • 22 Никола Стефанов

    9 1 Отговор
    Е те хората ти казват да ядеш и кисело мляко просто ти предлагат алтернатива и на него. Като седнеш на заведение ще си отвориш ли кисело мляко да ядеш като прасе. Браво на младите хора, че правят нещо и го изнасят.
  • 23 Стела И.

    10 2 Отговор
    Брандът име Gut2be поръчваме си често в Плевен. Наистина е непастьоризирана . Незнаех ,че я правят толкова сериозно и на такова ниво с маишини и всичкото му там. Браво!
  • 24 Хмм

    4 1 Отговор
    няма нищо по-хубаво от чистата вода
  • 25 Хмм

    6 2 Отговор

    До коментар #21 от "Перо":

    правят го в Северна Гърция, Егейска Македония, където все още живеят българи, същото е и в Румъния, в Северна Добруджа и вбългарските села край Букурещ правят саламурено сирене и кашкавал
  • 26 Диляна М.

    12 1 Отговор
    Комбучата им е супер! Супер ,че има хора които правят нещата с двете си ръце и не мрънкат.
  • 27 Човек

    11 2 Отговор
    Япония внася от България бидони с бактерии, които у нас на определени места живеят в изворите. В България има чешми, на които измиваш купа, слагаш в нея прясно мляко и то става кисело. Същите бактерии ги няма никъде другаде по света. Има много млечнокисели бактерии, но никоя не е толкова мощна като един определен щам на булгарикус. Той е като Карлос Насар на млечнокиселите бактерии. Японците внасят от него, защото искат най-доброто и не само, че слагат името ни на етикета, ами дори ни плащат за това. За жалост японците са изключение в този извратен свят. Навсякъде цари алчността и измамата.
  • 28 Ах Ох

    4 2 Отговор
    Комбуча пий от маркуча, ахахахахахаааа 🤣
  • 29 Един от народа

    6 2 Отговор
    тази девойка като я гледам не е яла сланина, с тая ръчичка само на комбуча не се живей не става само с комбуча хора не се залъгвайте спорта и храната му е майката
  • 30 Мътрофанова

    2 1 Отговор
    А пък ние отглеждаме и поливаме единствено нашите сайтове-гъби, та да видят хората колко хубаво беше със сесесерето и комунизъма.
  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 Инж. Колев

    1 1 Отговор
    Поздравления за изминатият път и за усилията, които сте положили да отворите производство в тази скапана държава ! Успехи на вас и на брандът ви.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове
OSZAR »