Наземният градски транспорт остава блокиран, но метрото работи, съобщиха от Столичната община. За шести пореден ден автобусите, трамваите и тролеите в София не излизат от депата заради протеста на служителите. В каква ситуация сме… Пред ФАКТИ говори икономистът и политически анализатор Николай Ников.
- Г-н Ников, как ви се отразява стачката на служителите в градския транспорт. Как ходите на работа?
- Моята работа е свързана с много пътуване и ползвам автомобил, но моето семейство и близки са потърпевши от тази блокада.
- Как можем да се справим с транспортния хаос в София?
- Проблемът с транспортната блокада в София може да се реши много бързо и ефективно. Ситуацията е безумна и недопустима! Ако този абсолютно абсурден бойкот не срещне решителна ответна реакция на общинската администрация, последствията могат да бъдат пагубни за София и България като цяло.
Единственото решение към момента може да се сведе до три стъпки и те са както следва:
- призив или по-скоро ултиматум към всички служители на градския транспорт да възстановят работния процес незабавно. В случай на отказ - уволнение
- обявяване на конкурси за нови служители за всяко овакантено място - веднага
- процедури за привличане на работници в градския транспорт от трети страни като Виетнам, Непал, Пакистан и т.н. - веднага
След предприемане на тези стъпки проблемът спира да бъде политически, а става чисто кадрови.
- Но това дали е в правомощията на кмета и може ли да го направи?
- Ако кметът Терзиев направи това, никой няма да може да търси политическа отговорност от него, защото ще е предприел правилните управленски действия.
- Веднага изниква въпросът как ще стане това от чисто правен характер?
- Отговорът е, че пътища много, но в случай, че съществуващото законодателство не позволява това, да променят закона или кодекса на труда. Има достатъчно депутати от партията на кмета на София Васил Терзиев, които могат спешно да се заемат с тази задача. Основанието е видно, защото кметът и общинската администрация като цяло следва да бъдат напълно овластени и подкрепени да предприемат гореописаните действия.
След като се вдигна толкова много шум за нивото на заплащане в градския транспорт, убеден съм, че ще има достатъчно голям брой нови кандидати да работят там.
- Но това изисква време, все пак. А дотогава…
- Сигурен съм, че ще има много желаещи дори да се преквалифицират и да станат шофьори или ватмани. Парадоксално е, но тази ситуация показа на обществото, че да бъдеш служител на градския транспорт в София е може би на челно място по рентабилност по силата на корелативен анализ между компонентите ниво на квалификация и заплащане. На всичкото отгоре имат и право да зарежат работните си места, ако не получат това, което искат. Това го няма никъде.
- Не е лесно да се вкарат кадри, защото туристическият бизнес, който търси такива хора за хотелите по морето за лятото, се готви по такава процедура около година. Как ще се компенсира това време…
- Хората ще се мобилизират. Въпрос на време е. Ако внесем кадри от гореизброените страни, разходът за този тип услуга ще падне драстично, защото ще бъдат съгласни да работят на половината от сегашното заплащане. Освен това така ще се създаде нужната здравословна конкуренция, както и ще се дисциплинира нашият арсенал от шофьори, ватмани и други оператори в градския транспорт.
- Смятате ли, че скоро ще се намери решение?
- Най-важно от всичко в момента е, тази наглост и безотговорност да не обхванат и другите сектори в страната. Ако не се предприемат гореописаните мерки, какво биха казали лекари, учители, полицаи, военни и всички други заети в частния сектор? По-голямата част на нашето общество работят за по-ниски заплати, но са далеч по-образовани и квалифицирани. Нека си кажем истината, по- трудно се става лекар от шофьор – нали така. Лекарите и медицинските сестри получават по-малко и вършат работата си с много по-голяма отговорност. Има места в България, където медицински работници не са получавали заплати с месеци, но не оставят пациенти, които са на хемодиализа, например, за да стачкуват.
- Със сигурност на шофьорите и на ватманите не им е лесно, но и не получават малко пари. Това е факт…
- Вижте, шофьорите и ватманите са може бе една от най-лесно заменимите професии. Всеки трети мъж в България се е замислял дали да не вземе нужната категория и да стане шофьор на камион някъде из Европа или Америка, ако не му потръгне другаде. И затова искам да се обърна към кмета Терзиев.
Уважаеми г-н Терзиев, г-н Кмете, не позволявайте това изнудване, а направете правилните стъпки. Ако се наложи София ще изкара още малко време без градски транспорт, в името на това да не бъдем изнудвани и потърпевши като общество.
-------------------------------
Николай Ников е роден е през 1977 г. Учил е „Международен бизнес“ в лондонския филиал на Американския международен университет в Ричмънд (American International University) и „Застрахователен и Риск мениджмънт“ в Сити Юнивърсити (City University Business School) в Лондон. Има също и докторантура по Икономика и Управление от ЮЗУ Благоевград.
След динамична кариера в лондонското сити се завръща в България и до 2012 г. е развивал кариера в сферата на финансите. Също така е бил главен координатор в направление „Управление на мултинационални застрахователни програми“ към AIG, Европа (Великобритания), Лондон.
В момента разработва теории и преподава в областа на икономическите и бизнес науки. Също така, развива бизнес в областта на индустриалното предприемачество.